shakh kenar varzaneh waterfall 80x80 - کاروانسرای شاه عباسی ورزنه
آب بند شاخ کنار
۱۴ فروردین, ۱۳۹۸
yousefi varzaneh traditional house 80x80 - کاروانسرای شاه عباسی ورزنه
خانه تاریخی یوسفی و موزه مردم شناسی ورزنه
۱۴ فروردین, ۱۳۹۸

کاروانسرای شاه عباسی ورزنه

shah abbasi varzaneh caravansary - کاروانسرای شاه عباسی ورزنه

کاروانسرای شاه عباسی ورزنه یکی از یادگارهای عهد صفوی به شمار می‌رود که دارای پلانی دو ایوانی است. این رباط با مساحت حدود ۹۰۰ مترمربع  در حاشیه غربی شهر ورزنه قرار دارد.

کاروانسرای شاه عباسی ورزنه پلانی بسیار زیبا و شبیه به کاروانسرای برسیان دارد. تا جایی که می‌توان گفت معمار هر دو بنا یکی بوده است. این رباط را به محمد علی بیک نسبت می‌دهند که احتمال دارد از ساخته‌های محمد علی بیک صفوی بوده باشد.
پلان کلی کاروانسرای شاه عباسی ورزنه شامل دو ایوان در سمت شمال و جنوب می‌باشد. ایوان شمالی در مقابل سردر ورودی قرار دارد و ایوان جنوبی در مقابل فضایی گنبدی شکل قرار دارد. البته اگرچه سقف آن تا حد زیادی تخریب شده است اما به جرعت می‌توان گفت که زیباترین بخش کاروانسرا است.

دور تا دور حیاط کاروانسرا حجره‌ها قرار دارند. در سمت شرق و غرب هر کدام ۵ حجره و در دو سمت شمال و جنوب ۴ حجره قرار دارد. جمعاً کاروانسرادارای ۱۸ حجره برای اسکان مسافرین می‌باشد.

دور تا دور کاروانسرا فضایی پشت حجره‌ها شتر خان  وجود دارد که ورودی آن‌ها از چهارگوشه حیاط است. در چهارگوشه کاروانسرا فضای شتر خان به فضایی مربع با چهار ستون در وسط آن تبدیل می‌شود.

 

 

همچنین ببینید:

معرفی چاه گاو

پارچه بافی سنتی ورزنه

چادر سفید شهر ورزنه

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی ورزنه سبا

وبسایت سیری در ایران

اشتراک بگذار در:
ابوالفضل خلیلی
ابوالفضل خلیلی
طراح وب و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *