varzaneh historical bridge 80x80 - پارچه بافی سنتی ورزنه
پل تاریخی ورزنه
۱۳ فروردین, ۱۳۹۸
varzaneh jame historical mosque 80x80 - پارچه بافی سنتی ورزنه
مسجد جامع تاریخی ورزنه
۱۳ فروردین, ۱۳۹۸

پارچه بافی سنتی ورزنه

traditional varzaneh weaving fabric - پارچه بافی سنتی ورزنه

معرفی پارچه بافی سنتی

پارچه بافی سنتی در ایران دارای سابقه‌ای بسیار طولانی است. این صنعت در ورزنه که مواد اولیه آن با کشت پنبه به راحتی در دسترس بوده رواج و رونق قابل‌توجهی داشته است.

در طول زمان به‌تناسب کاربرد آن اسمش تغییر کرده است.  با ورود پارچه‌های صنعتی و کارخانه‌ای نیاز مردم به پارچه برطرف شده و این دست بافته، از سبد کالای موردنیاز مردم خارج شده است.

کرباس بافی ، جولا بافی ، پارچه‌بافی ، چادرشب بافی و شمد بافی که نیاز اصلی مردم بوده است، به سفره بافی که یک نیاز جانبی و نه‌چندان ضروری بوده تغییر پیدا کرده است. 

از چهل سال قبل تاکنون پارچه‌های راه‌راه با زمینه آبی یا سفید جهت نگهداری نان ، در کارگاه تولید و رایج  است. این در حالی است که قبل از این زمان این صنعت دستی در طرح و نقش‌های متنوعی وجود داشته است.

ازجمله طرح‌های رایج در قدیم برای استفاده در پارچه بافی عبارت‌اند از:

میل میل ، خرده نباتی ، گل شفتالو ، پنج رنگ ، متقال ، شمد ، کِش ، قنداری ، اناروبه ، چادرشب و بقچه .

پارچه‌ بافی سنتی در ورزنه مختص زنان بوده است. هنر پارچه بافی در بین تمام خانواده‌ها رایج بوده است. به‌گونه‌ای که عروس به هنگام رفتن به خانه بخت می‌بایست از این هنر برخوردار باشد و نیز حداقل ۱۰ عدد از آن در جهیزیه او قرار داده می‌شده است.

هم‌اکنون  ۱۴ کارگاه خانگی پارچه بافی سنتی (سفره بافی) در ورزنه و همچنین یک کارگاه پارچه بافی در کمپ گردشگری چاه گاو فعال است. بافنده‌های پارچه بیشتر  بانوان  بالای ۶۰ سال می‌باشند.

همچنین ببینید  خانه تاریخی یوسفی و موزه مردم شناسی ورزنه

این بافته‌ها اگرچه در چندین سال قبل ارزش مادی آن‌چنانی نداشته است؛ اما هم‌اکنون به علت توریستی شدن شهر ورزنه و استقبال از این پارچه پنبه‌ای از جانب گردشگران ، مجدداً رونق سابق خود را پیداکرده است.

 با وجود اینکه استقبال از این نوع پارچه ها رونق گرفته ولی  طرح‌های زیبا و متنوع قدیمی به علت سختی بافت و کهولت سن بافندگان به فراموشی سپرده‌شده و امید است با ورود نسل جوان به این عرصه مجدداً طرح‌های گذشته بر روی دار کار بافی سوار شود .

 

شما میتوانید با بازدید از کمپ گردشگری چاه گاو  نحوه بافتن این پارچه ها و سفره ها را ببینید.

 

 
 
 

همچنین ببینید:

معرفی چاه گاو

کویر ورزنه

چادر سفید شهر ورزنه

 

منبع:

پایگاه اطلاع رسانی ورزنه سبا

اشتراک بگذار در:
ابوالفضل خلیلی
ابوالفضل خلیلی
طراح وب و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *