historic ghortan citadel 80x80 - آسیاب شتر ورزنه
ارگ تاریخی قورتان
۱۳ فروردین, ۱۳۹۸
gavkhuni international wetland 80x80 - آسیاب شتر ورزنه
تالاب بین المللی گاوخونی
۱۳ فروردین, ۱۳۹۸

آسیاب شتر ورزنه

varzaneh camel mill - آسیاب شتر ورزنه

آسیاب شتر ، قدمتی بیش از ۳۰۰ سال از دوره صفویه دارد و در نوع خود از جاذبه های بی نظیر است و تاکنون گردشگران داخلی و خارجی بسیاری از سراسر جهان به اینجا آمده، از این مکان دیدن کرده اند و برایشان بسیار جذاب و دیدنی بوده است.

 در فرهنگ ایرانی، نان از ارزش خاصی برخوردار می باشد به طوری که غذای اصلی مردم را نیز نان تشکیل می داده و شامل نان گندم، جو و دیگر غلات می شده است.

هنوز با گذشت سالها و ورود مواد غذایی و غذاهای جدید، نان همچنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که حتی در ضرب المثل ها نیز بر ارزش آن تأکید شده، از این رو آسیاب ها همیشه دارای اهمیت ویژه ای بودند و به شکل های مختلف از جمله آسیاب های بادی، آبی و یا دستی موجود بوده است که بسته به اقلیم، یکی از این روش ها در آسیاب کردن غلات مورد استفاده قرار می گرفته است.

در اقلیم های کویری نیز به دلیل کمبود آب، آسیاب ها بر روی قنوات ساخته می شد تا به این وسیله از آب موجود در قنات برای آسیاب کردن استفاده شود که در جای جای ایران می توان نمونه های بسیاری از این گونه آسیاب ها مشاهده کرد؛ از جمله در میبد یزد.
اما همه آسیاب ها به این شکل نبوده اند؛ به طوری که در منطقه ای چون ورزنه در استان اصفهان که دارای اقلیمی خشک است از روش دیگری استفاده می شده که به آسیاب شتری معروف است.

همچنین ببینید  خانه تاریخی میرمیران ورزنه

آسیاب شتر هم اکنون یکی از جاذبه های گردشگری منطقه ورزنه را تشکیل می دهد و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری تاکنون از این مکان در منطقه کویری ورزنه دیدن کرده اند.

سیستم  آسیاب شتر ، همه از چوب گیاه عناب است که قدمتی بیش از ۳۰۰ سال از دوره صفویه به این سو دارد و سیستم آن به گونه ای است که با یک دور چرخاندن محور بزرگ توسط شتر، شش دور محور وسطی آسیاب و در نهایت ۳۶ دور سنگ آسیاب چرخانده می شود و روزانه در حدود ۵ ساعت کار، آسیاب کردن انجام می گیرد و ۳۰۰ کیلو معادل ۵۰ من آرد تولید می شود؛ البته در هنگام چرخیدن، چشم شتر باید بسته شده باشد تا در حین چرخیدن، سرش گیج نرود.

 آسیاب شتر جهت آرد کردن گندم، جو، غلات و حبوبات مورد استفاده قرار می گرفته و می گیرد و آردی که توسط این آسیاب تولید می شود آرد سبوس دار است که ارزش غذایی فراوانی دارد.

 آسیاب شتر نان یک خانواده را به‌صورت روزانه تأمین می‌کرده است و با حفظ کارکرد خود در طول زمان تا چند دهه پیش نیز مورداستفاده قرار می‌گرفته است اما افزایش جمعیت، مشغله انسان، کاربرد وسیع‌تر حبوبات آردی و نیاز به گرفتن روغن از دانه های روغنی (برزک، کنجد و….)، بتدریج زمان آسیاب های صنعتی وارد چرخه زندگی انسان ها شد.

 

 

همچنین ببینید:

معرفی چاه گاو

پارچه بافی سنتی ورزنه

چادر سفید شهر ورزنه

 

منابع:

خبرگزاری خبر آنلاین

پایگاه اطلاع رسانی ورزنه سبا

اشتراک بگذار در:
ابوالفضل خلیلی
ابوالفضل خلیلی
طراح وب و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *