varzaneh white tent 80x80 - کویر ورزنه
چادر سفید شهر ورزنه
۱۳ فروردین, ۱۳۹۸
varzaneh pigeon tower 80x80 - کویر ورزنه
برج کبوترخانه ورزنه
۱۳ فروردین, ۱۳۹۸

کویر ورزنه

varzaneh desert - کویر ورزنه

کویر ورزنه یکی از زیبایی های بخش شرقی شهر اصفهان و بخش مرکزی ایران است. این کویر در فاصله ۱۱۷ کیلومتری شهر اصفهان و ۱۰ کیلومتری شهر ورزنه و در جنوب غربی تالاب بین المللی گاو خونی قرار دارد.

مساحت این کویر  در حدود ۱۷۰۰۰ هکتار است. در دل این بیابان تپه های شنی بزرگی خود نمایی می کند که باد آن ها را به شکل بسیار زیبایی تراشکاری کرده و به اشکال مختلفی از جمله تپه های طولی، هلالی و هرم های ماسه ای در آورده است. 

این کویر به دلیل نزدیکی به تالاب گاوخونی و رطوبت این تالاب، پوشش گیاهی متنوعی دارد. در کویر ورزنه بیشتر، درختچه های تاغ و اسکمبیل را به عنوان پوشش گیاهی می بینید اما گیاهانی مثل تق تقو، بوته های نسی و سایر گیاهان ماسه پسند هم در این ناحیه زیاد دیده می شود.

 

از نظر پوشش جانوری در سال های گذشته جانوران زیاد و متنوعی در این ناحیه پیدا می شد که در این سال ها تعداد آن ها با توجه به شکار، خشک شدن گاوخونی و از بین رفتن زیستگاه کم شده است.

امروز در این کویر جانورانی مثل شغال، خرگوش، گربه، شاهین، افعی شاخدار، مار شتری و … دیده می شود.

 

چرا سفر به کویر ورزنه؟

زیبایی کویر ورزنه در نوع خود بی نظیر است و لذت کویرنوردی و راه رفتن روی ماسه های داغ را به شما ارزانی می دارد.

بزرگ ترین سایت تفریحی کویری ایران در کویر ورزنه قرار دارد.

با سفر به ورزنه می توانید انواع تفریحات هیجانی مانند موتور سواری (چهارچرخ)، زیپ لاین، شتر سواری و کویر نوردی با ماشین های آفرود را تجربه کنید.

این کویر در کنار شهر زیبا و تاریخی ورزنه قرار دارد بنابراین با سفر به کویر ورزنه می توانید از دیدنی های شهر و همچنین دیدنی های اطراف آن مثل تالاب بین المللی گاوخونی نیز دیدن کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تالاب گاو خونی در همه روزهای سال آب ندارد.

در این کویر ممکن است با گیاهان و جانوران مختلفی برخورد کنید چرا که این کویر دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است.

همچنین ببینید  خانه تاریخی یوسفی و موزه مردم شناسی ورزنه

 

بیابان خارا یا کویر ورزنه؟

کل این منطقه با عنوان بیابان خارا شناخته می شود اما امروزه این مکان را دو بخش مجزا در نظر می گیرند؛ یک بخش کویر ورزنه و بخش دیگر بیابان خارا است.

بخشی که بیابان خارا خوانده می شود ۳۰ کیلومتر دورتر از کویر ورزنه و در نزدیکی روستای خارا واقع است. این بخش از بیابان امکاناتی آنچنانی ندارد و از رمل های آن خیلی استقبال نمی شود.

محلی ها می گویند به دلیل اینکه بخش خارا در انتهای کویر قرار دارد، تپه های آن سست است و برای انجام تفریحات کویری مناسب نیست. همچنین خودِ کویر ورزنه با عناوینی مثل کویر ورزنه و کویر حسن آباد شناخته می شود. شاید بتوان دلایل استفاده از این نام ها را به این ترتیب تفکیک کرد که دسترسی به کویر ورزنه از جاده حسن آباد -نام روستایی در نزدیکی کویر- امکان پذیر است و به این علت به آن کویر حسن آباد هم گفته می شود.

کویر ورزنه که نام خود را از شهر ورزنه گرفته است رمل ها و تپه های شنی تماشایی و مناسبی دارد و بزرگ ترین سایت تفریحی کویری ایران به نام واحه در آن قرار گرفته است. همچنین گفته می شود که اطلاق نام کویر به این منطقه با توجه به آن که ریگزارها در زیر مجموعه مناطق بیابانی قرار می گیرند اشتباه است و بیابان خارا واژه صحیح است.

 

تفریحات و دیدنی های کویر ورزنه

در کویر ورزنه تعدادی از تفریحات هیجان انگیز وجود دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید، البته قرارگیری بزرگترین سایت تفریحی کویری در ورزنه موقعیت بسیار مناسبی را برای ورود گردشگران در این منطقه فراهم کرده است. در این بخش به معرفی تفریحات کویر ورزنه می پردازیم. این نکته را در نظر بگیرید که بخشی از این تفریحات تنها در سایت تفریحی واحه انجام پذیر است.

 

۱- پیاده‌روی بر روی رمل ها و تپه های شنی کویر

یکی از رایج ترین تفریحات کویر پیاده روی شن های داغ و آفتاب دیده است. پس کفش های تان در بیاورید و تا می توانید روی شن ها و ماسه های داغ تپه های کویر راه بروید و آرامش کویر را ازآن خود کنید.

همچنین ببینید  شهر ورزنه

 

۲- شتر سواری

یکی دیگر از تفریحات کویر شترسواری است. این تفریح می تواند تجربه فضای زندگی بومیان منطقه در گذشته را برای تان تداعی کند.

هر ساله در ماه اردبیهشت در کویر ورزنه رقابت های شترسواری برگزار می شود. شتر سواران از نقاط مختلف ایران در این مسابقات شرکت می کنند. اگر در این فصل به ورزنه رفته باشید احتمال این که این رقابت را از نزدیک ببیند وجود دارد.

۳- شن سواری

این کویر رمل های بلندی دارد و برای شن سواری بسیار مناسب است. برای این کار می توانید از بُردهای موجود در اقامتگاه ها استفاده کنید که آن ها را به گردشگران کرایه می دهند.

۴- موتور چهار چرخ سواری (ATV)

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر موتورهای چهار چرخ است که با سرعت زیاد روی تپه های شنی حرکت می کنند. البته شما به عنوان یک فرد غیر حرفه ای نمی توانید به تنهایی آن را برانید بنابراین راننده های موتورها این کار را برای شما انجام می دهند.

۵- آفرود سواری (SUV)

آفرود سواری نیز نوع دیگری از تفریحات بیابانی به شمار می رود. به دلیل وجود ماسه های روان فقط این دسته ماشین های شاسی بلند می توانند در این مناطق حرکت کنند.

۶- زیپ لاین

در این کویر دو زیپ لاین وجود دارد که یکی از آن ها در بیابان خارا واقع شده و تقریبا ۳۰ متر طول دارد و دیگری زیپ لاین سایت تفریحی واحه ورزنه با ۴۰۰ متر طول است.

۷- پاراگلایدر

نوعی ورزش هیجان انگیز است که در مناطق بادخیر و معمولا مرتفع انجام می شود. مناطق کویری به دلیل باد خیز بودن مکان مناسبی برای این نوع ورزش هستند.

۸- رصد آسمان و عکاسی در شب

شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین اهداف سفر به بخش های کویری همین باشد. آسمان کویر در شب فوق العاده تماشایی و زیباست و طیف گسترده ای از گروه های مختلف علاقه مند به نجوم و عکاسی شب اعم از حرفه ای و آماتور را به این مناطق زیبا می کشاند.

۹- کمپینگ و شب نشینی

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر چادر زدن و شب مانی است. افراد زیادی که تمایل به چادر زدن در کویر را دارند با تجهیزات کمپینگ به مناطق کویری سفر می کنند. در کنار آن روشن کردن آتش و شب نشینی نیز از تفریحات رایج کویر قلمداد می شود.

همچنین ببینید  آب بند شاخ کنار
۱۰- باگی سواری (Buggy)

باگی یک وسیله نقلیه موتوری تفریحی با چرخ های بزرگ و لاستیک های عریض است که برای استفاده در جنگل، تپه های شنی، سواحل و یا بیابان طراحی شده است و از قدرت مانور و سرعت بالایی برخوردار است.

 

بهترین فصل سفر به کویر ورزنه

می دانیم که بیابان ها مناطق گرم و خشکی هستند و گرمای آن ها برای افراد غیر بومی قابل تحمل نیست بنابراین تلاش کنید تا فصل مناسب سفر را حتما در نظر بگیرید.

بهار و تابستان: اوایل فروردین آخرین مهلت شما برای بازدید از کویر بوده و بعد از آن فقط گرما نصیب تان می شود.

پاییز و زمستان: شاید بتوان گفت که بهترین فصل سفر به کویر پاییز است. روزها خیلی گرم نیست و شب ها هم خیلی سرد نمی شود؛ اما در فصل زمستان باید کمی احتیاط کرد چرا که کویر و شب های سردش همیشه مشهورند.

 

ویژگی های جغرافیایی کویر ورزنه

گستره تپه های شنی کویر ورزنه از شمال به جنوب است. کویر ورزنه تقریبا بیضی شکل است و هرچه تپه ها به سمت داخل می آیند ارتفاع شان کم می شود. همچنین عرض کویر از شمال به جنوب کاهش می یابد. این کویر در قسمت جنوبی به ۲ دیواره ماسه ای جنوبی و شمالی تبدیل می شود و مابین این ۲ دیواره خاک های آهکی قلیایی قرار دارند. این دو دیواره در نزدیکی جنوب غربی تالاب گاوخونی به هم می پیوندند و تشکیل دیواره واحدی با جهتی شمالی جنوبی را می دهند.

 

 

همچنین شما میتوانید جهت اطلاعات بیشتر با مراجعه به وبسایت کارناوال از مطلب کویر ورزنه اصفهان که توسط خانم سحر بحیرائی نوشته شده دیدن کنید.

 

همچنین ببینید:

معرفی چاه گاو

پارچه بافی سنتی ورزنه

چادر سفید شهر ورزنه

 

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی ورزنه سبا

وبسایت کارناوال

وب سایت الی گشت

 

 

اشتراک بگذار در:
ابوالفضل خلیلی
ابوالفضل خلیلی
طراح وب و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *