ox well complex chahgav 80x80 - چادر سفید شهر ورزنه
چاه گاو
۱۳ فروردین, ۱۳۹۸
varzaneh desert 80x80 - چادر سفید شهر ورزنه
کویر ورزنه
۱۳ فروردین, ۱۳۹۸

چادر سفید شهر ورزنه

varzaneh white tent - چادر سفید شهر ورزنه

 ورزنه را سفیدترین شهر ایران نامیده‌اند، چرا که هر رهگذری که گذرش بر این شهر می‌افتد، اولین چیزی که جلب توجه می‌کند، زنان و دختران چادر سفیدی هستند که به جای پوشیدن چادر سیاه متداول، چادری به رنگ کاملاً سفید به سر می‌کنند. این رسمی است که از زمان‌های گذشته و شاید به قدمت پیدایش شهر باز می گردد؛ همگی زنان در گذشته به آن پای‌بند بودند.

چادر سفیدان ورزنه‌  این شهر را به دیار سفید پوشان شهرت داده‌اند و کمتر توریستی را در خود جای داده است که در خاطراتش از شهری در دل کویر با زنانی با چادر سفید بر سر، نگوید.

پیرامون علت این رسم قدیی نظرهای متعددی مطرح است؛ یکی از دیدگاه ها علت پوشیدن چادر سفید را این چنین بیان می کند که شهر ورزنه از قدیم به علت عبور آب زاینده رود مهد کشاورزی و به وِیژه کشت پنبه بوده است؛ کشت پنبه این امکان را برای زنان این منطقه فراهم می کرده است که با تبدیل این محصول به نخ و سپس پارچه در کارگاه های کاربافی، لباس و چادر مورد نیاز خود را از این طریق تهیه می کردند.

از طرف دیگر برخی جغرافیای منطقه را عامل استفاده از این نوع پوشش یغنی چادر سفید می دانند؛ از آن جایی که شهر ورزنه در منطقه کویری و با دمای بالا است، استفاده از چادرهای مشکی مرسوم جذب نور خورشید را چندبرابر می کند، به همین دلیل زنان این منطقه از این نوع پوشش برای جذب حداقلی نور خورشید استفاده می کنند.

برخی نقل ها هم این گونه بیان کرده است که این منطقه، محل حضور روحانیون زرتشتی بوده و به سبب استفاده این روحانیون از لباس های سفید پنبه ای و اجباری که در این استفاده موجود بوده است، پس از اسلام نیز این سنت در این منطقه در بین زنان به صورت چادر سفید رواج پیدا کرده است که به دلیل عدم استفاده سایر مناطق کویری و مهدهای دین زرتشت در ایران مانند یزد از این نوع پوشش این نظریه کم تر قابل دفاع است.

همچنین ببینید  آب بند شاخ کنار

این سنت قدیمی و ویژه که در کل ایران خاص این منطقه است، در آثار ملی کشور نیز ثبت شده است و بنابر گفته مسئولان محلی روز چادر سفید همزمان با روزجهانی گردشگری، هفتم مهرماه است.

پوشیدن چادر سفید درسال های اخیر به دلیل ترویج پوشش های  یک دست در کشور و البته افزایش ورود بانوان از مرکز استان که تحت عنوان معلم، پزشک و یا کارمند و گردشگر به این منطقه آمد و رفت دارند این خطه تحت بی مهری قرارگرفته و وضعیت آن به جایی رسیده است که در سال های اخیر تنها تعدادی از زنان انگشت شمار مسن از این فرهنگ پیروی می کردند.

اما خوشبختانه با رواج فرهنگ پاسداشت میراث فرهنگی و تلاش برخی بومیان این منطقه بار دیگر سنت چادر سفید درحال رواج در منطقه ورزنه است.

احیای سنت پوشیدن جادر سفید در این منطقه علاوه بر حفظ میراث فرهنگی، زمینه ایجاد کارگاه های کاربافی و صنایع دستی، ایجاد موزه تاریخچه این سبک فرهنگی و کارگاه های کاربافی را ایجاد می کند که موجب رونق صنعت توریست و البته درآمدهای حاصل آن برای مردم بومی می شود.

اما متاسفانه نگاه مرکز محور سازمان میراث فرهنگی استان موجب شده تا مناطقی مانند ورزنه با وجود پتانسیل های زیاد به حال خود رها شده و سنت ها و آثار باستانی آن ها از قبیل چادر سفید ورزنه روز به روز کم رنگ تر شده تا به مرز نابودی برسند و ما شاهد اشباع توریست در اصفهان باشیم.

 حفظ سنت چادر سفید یک امر مذهبی نیز به شمار می رود که به دلیل دربرگیری نوعی عرق ملی می تواند دختران جوان و نوجوان این منطقه را به خوبی به خود جذب کند که اگر به فراموشی سپرده شود، دیگر شاهد عبور بانوان در این منطقه با چادرهای سیاه هم نخواهیم بود و سیر قهقرایی مدها و پوشش های نامتعارف که شهرها و مناطق زیادی از کشورمان را درنوردیده، این منطقه را نیز در بر خواهد گرفت.

همچنین ببینید  کاروانسرای قلعه خرگوشی

همچنین ببینید:

معرفی چاه گاو

پارچه بافی سنتی ورزنه

کویر ورزنه

منابع:

پایگاه خبری صاحب نیوز

خبرگزاری فارس

اشتراک بگذار در:
ابوالفضل خلیلی
ابوالفضل خلیلی
طراح وب و گرافیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *